• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
header11 header22 header33 header44 header55
estetik cerrahi

UYARILAR!

estetik cerrahi Popo büyütme ameliyatı hakkında uyarılarım.. Hem hastalar için, hem de bu ameliyatlara yeni başlayan cerrahlar için..

Popo estetiği

estetik cerrahi Bu ameliyatı olacak hastaların çook önemli bir iki karar vermeleri gerekir.

estetik cerrahi Öncelikle doktorunuzu doğru seçmelisiniz. Bu ameliyat tek seferde ve doğru yapılmalı.. Ben, bu ameliyatı başka bir klinikte olmuş, kötü sonuçlanmış hastaların düzeltme ameliyatlarını kesinlikle kabul etmiyorum, yapmıyorum.

estetik cerrahi Sebebi şudur: ameliyat kötü sonuçlanmışsa ya hasta en baştan yanlış seçilmiştir (hasta silikon implant ile popo büyütme ameliyatı için zaten en baştan uygun bir hasta değildir) yada ameliyat sırasında önemli bazı anatomik yapılar hasarlanmıştır (tam kuyruk sokumundaki ligament, poponun kitlesini oluşturan ve implantı altına koyduğumuz gluteal kas)..

estetik cerrahi Bu iki durumda da ne yapılırsa yapılsın, vakanın görünümü düzelmiyor. Tecrübe ile sabit. Bu ameliyat tek seferde, doğru hastaya doğru şekilde yapılmalıdır. Bu yüzden bana başvuran, ameliyat olmuş problemli hastaları düzeltme için kabul etmiyorum..

estetik cerrahi Bu yüzden ameliyatınızı tek seferde, doğru düzgün yapacak bir cerrah seçmeniz çok önemlidir.

estetik cerrahi Diğer bir önemli konu da dolgu meselesi.. Günümüzde bir çok hasta silikon implant yerine iğne ve dolgu maddeleri ile popo büyütme işlemi yaptırmayı tercih ediyor. Dolgu enjeksiyonu ile popo büyütmeyi yaptırmayı düşünenlerin çok iyi karar vermesi gerekiyor. Bu dolgu sanırım 100-150 cc. kadar enjekte ediliyor. Popo büyütme için bir alternatiftir, ama bizim kullandığımız silikon implantlar 250-450 cc. hacimlerde oluyor. İleride dolgu ile popo büyütmeyi yeterli bulmayıp silikon implant ile popo büyütme ameliyatı geçirmek isteyebilirsiniz. BUNU YAPMAYIN!.. Tecrübe ile sabit; dolgu yapılmış bölgeye silikon implant konursa, kesinlikle enfeksiyon (mantar enfeksiyonu) gelişiyor ve sonunda implantların çıkarılması gerekiyor. Enjekte edilen bu dolgular uzun yıllar kalıyor. Benim düşünceme göre sentetik dolgu ile popo büyütme geçiren bir hastanın 10 sene kadar silikon implant ile popo büyütme ameliyatı olma şansı kalmıyor. Bu yüzden hasta, geçmişte dolgularla popo büyütme olmuşsa, hastayı silikon implant ile popo büyütme için kabul etmiyorum.. Kesin ve net!..

estetik cerrahi Bu yüzden hastalar dolgu ile mi, yoksa silikon implant ile mi popo büyütme yaptıracaklarına çok iyi düşünerek karar vermelidir.estetik cerrahi Dolgu maddesi ile popo büyütme: ameliyatsızdır, daha çabuk olur, dikişsizdir, ama enjekte edilen dolgunun hacmi düşüktür, dolgu zamanla erir, 2-4 sene sonra tekrar yaptırmanız gerekir (tam erimesi 8-10 seneyi buluyor).. Dolgunun belli bir şekli yoktur, şekli enjekte eden kişi ayarlar.. Takip ve kontrol süreci çok daha kısadır. İmplanta göre daha ucuzdur.

estetik cerrahi Silikon implant ise ameliyatla konuyor. Bu ameliyat hem hasta için, hem de cerrah için silikon implant ameliyatları içinde en zorudur. Ameliyattan sonra 3-4 gün yüzüstü yatılması gerekir. Riskleri daha fazladır (enfeksiyon, dikişlerde açılma, hatta implantın çıkarılma riski). Diğer yandan dolguya göre çok daha büyük hacimde implant konabilir. İmplantın belli bir şekli vardır, popoya şekil verir. Hastanın ameliyattan sonra 15 gün takip edilmesi gerekir.. Bence iyileşme süreci sorunsuz geçerse dolguya göre çok daha güzel sonuç alınır. Dolguya göre daha pahalıdır.

estetik cerrahi Popo büyütme ameliyatından sonra artık kalçadan iğne yaptıramazsınız. Kalçadan iğne yaptırırsanız, iğne implantı delebilir ve yapılan ilaç implantın içine zerkedilebilir. Delinen implantın, her ne kadar silikon akışkan değilse de değiştirilmesi gerekir.. Bundan sonra kas içi iğne olmanız gerekirse iğneyi omuzdan yada bacaktan yaptırmanız gerekir. Buralardan iğne yaptırmanın kalçadan iğne olmaktan farkı yoktur..

estetik cerrahi Ameliyattan sonra tuvalete otururken taharet musluğuna dikkat etmeniz önerilir. Dikiş hattı, tam orta hatta ve kuyruk sokumunda olduğundan, alafranga tuvalette taharet musluğu uzunsa (ve hatta metalse) dikiş hattına denk gelebilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde dikişlerin açılmasına yolaçabilir (bir hastamın basına geldigi için bu uyarıyı yapmak istedim).estetik cerrahi Ameliyattan sonra oturmaya başlarken önce koltuğun uç kısmına oturun.. Yavaş yavaş, günler içinde eskisi gibi normal oturmaya baslayacaksınız.. Normal oturabilmeniz 1 hafta-10 günü alır..

estetik cerrahi Bu ameliyat için şehirdışı yada yurtdışından gelen hastaların yanlarında refakatçi ile gelmeleri iyi olur. Hastanede iken hasta ile yakından ilgilenen hemşireler oluyor, ama hasta otele geçtiğinde yanında yardımcı olacak bir yakını olsa iyi olur. Özellikle bayan hastalar, yanlarında bir refakatçi olmadan otelde kaldıkları dönemde sıkıntı yaşayabilirler.

estetik cerrahi Bu ameliyatı olmaya niyetlenen hastalar, genellikle önce farklı kliniklerden ücret bilgisi alıyor. Şayet ameliyat ücreti olması gerekenden düşük ise bunun nedenini sorgulamalılar. Gerçek gluteal implantlar, maliyet olarak meme implantlarından en az 2 kat pahalıdır. Ayrıca bu ameliyat, meme büyütme ameliyatından da zordur. Bu sebeple popo büyütme (gluteal ögmentasyon) ameliyatı, meme büyütme ameliyatından en az 2 kat pahalıdır. Şayet, ameliyat ücreti olarak meme büyütme seviyesinde yada daha düşük ücret bilgisi almıslarsa bunun sebebini sorgulamalılar. Bu uyarıyı su sebeple yapıyorum: daha önce başka bir klinikte popo büyütme ameliyatı olup, sonuçtan memnun kalmayan hastalar bazen implant değisimi ve revizyon için bana basvuruyor. Bazen bu hastalardaki implantı çıkardıgımızda gluteal implant yerine meme implantı konduğunu görüyoruz (popo bölgesine konan implantların içindeki silikon, basınca maruz kaldığından beyazlaşıyor, içinde sis varmıs gibi bir renk farklılıgı oluyor). Burada meme implantı kullanılmış olmasının tek sebebi daha ucuz olmasıdır. Bu yüzden çok düşük ücret bilgisi verildiginde bunun sebebini sorgulayınız. Ameliyattan sonra da mutlaka implantların kutusundan çıkan implant I.D. kartını isteyiniz.estetik cerrahi Ben ameliyatlarımda kesinlikle orjinal gluteal implant kullanıyorum. Popo bölgesinde meme implantı kullanmıyorum. Gluteal implantlar, meme implantlarına göre daha fazla basınca maruz kaldıklarından içindeki jelin yapısı farklıdır. Bu yüzden maliyetleri de farklıdır. Zaten bu ameliyat meme implantları ile olsa popo (gluteal) implantları hiç üretilmezdi. Bu yüzden mutlaka orjinal popo implantlarını kullanıyoruz. Ameliyattan sonra hastaya implantların I.D. kartını veriyorum. Hatta tüm ameliyatı bastan sona HD görüntü kalitesinde videoya alıyorum.. Ameliyatınızın video kaydını izleyip orjinal popo implantı kullandığımızı, implantları cerrahi kurallara göre havalandırdığımızı ve antibiyotikli solusyonla yıkadığımızı görebilirsiniz..

estetik cerrahi Kötü planlanmış, hasta seçimi yanlış olmuş, uygun implant kullanılmamış, implantları ciltaltına konmuş bir çok hastayı düzeltme ameliyatı için kabul ettim. Açık söyliyeyim, ya hastayı memnun edemedim, yada revizyon ameliyatı astarı yüzünden pahalıya geldi.. Bu yüzden bir süredir aldığım bir kararla artık başka kliniklerde ameliyat edilmiş ve revizyona ihtiyacı olan hastaları kabul etmiyorum.. Bu ameliyatlarda başarının anahtarı hastayı doğru seçmek ve ameliyatı doğru teknikle tek seferde yapmaktır.

estetik cerrahi Daha önce popo bölgesine büyütme amacıyla dolgu yaptırmış hastalara bu ameliyatı tavsiye etmiyorum. Daha önce poposuna dolgu maddesi enjekte ettirmiş hastalarda içerideki dolgu maddesi, implant konduktan sonra enfeksiyona yolaçabiliyor. Bu durumda genellikle implantları çıkartıp ikili antibiyotik tedavisine başlamak gerekiyor (implant çıkarılmazsa çok ciddi akıntı oluyor, kültürlerde bakteri üremiyor, çünkü enfeksiyon mantar enfeksiyonu oluyor).. Hiç hoş bir durum değil.. Bu yüzden ameliyattan önce muayenede hastanın daha önce böyle bir dolgu işlemi yaptırıp yaptırmadığını mutlaka soruyorum. Eğer yaptırmışsa, yeteri kadar bekleyip dolgu tamamen eriyip kaybolduktan sonra implant konmalıdır.. Bu süre de 8-10 senedir!..
estetik cerrahi Ameliyat için bir cerrahta karar kıldınız.. Ameliyatta sizer (denemelik, kalıcı olmayan demo implant), başka bir hastadan çıkartılmış implant yada meme protezi konmayacağından emin olunuz lütfen.. Malesef bazen hastalar arayıp ameliyatın ücretini soruyorlar. Bu ameliyatlar meme büyütme ameliyatlarına göre daha pahalıdır; çünkü implantları daha pahalıdır. Hasta, ücreti fazla bulup başka bir yerden yarı fiyatına yaptırabileceğini söylüyor.. Hiç bir klinik 5 liraya malolan bir ameliyatı 3 liraya yapmaz. Bu ancak 2 şekilde mümkün olur; ya implant masrafları yoktur (başkasından çıkarılmış bir protezi kullanıyorlardır yada demo, sizer implant kullanıyorlardır), yada hastanın ödediği ücretin üzerine cepten para ekleyip masrafı karşılıyorlardır. Açık açık yazacağım, kusura bakmayın: "Lütfen kafayı çalıştırın biraz. Bir ameliyat, maliyetinden ucuza yapılıyorsa demekki bir takım masraflar sıfıra indirilmiş demektir. Herhalde üzerine cepten para koyup yapmayacaklar ameliyatınızı!"

estetik cerrahi Doktorunuz bu ameliyatı gerçekten biliyor mu? Bunu yazmamın sebebi şu: geçende internette bir video gördüm. Youtube de.. Bir arkadaş popo büyütme ameliyatı yapıyor, ameliyatı yaparken video çekim yapmışlar. Bir yandan ameliyatı yapıyor, bir yandan da anlatıyor. Protezi koyarken aynen şunu söylüyor: "Bu implantlar, ince tarafı aşağıya gelecek şekilde yerleştirilmelidir" diyor ve implantları bu şekilde (yani ters!) koyuyor.. Bunu da videoya kaydedip youtube e reklam olsun diye koymuşlar. Pes yani!.. Bu videoyu indirdim.. İsteyen olursa gösterir, iddiamı kanıtlarım. Olacak iş değil. Lütfen doktorunuzun bu ameliyatı bildiğinden emin olun. Ters konan bir implant kesinlikle berbat görünecektir ve düzeltme ameliyatı gerekecektir. Açıkcası o videoyu gördüğümde hastaya acıdım (ayrıca gördüğüm kadarıyla implantı da ciltaltına koyuyor.. yanlış!).. Ameliyatı yapan arkadaş keşke implantların kutusundan çıkan kullanma kılavuzuna bir baksaymış. O kitapçıkta anatomik şekilli implantların nasıl yerleştirilmesi gerektiği çizimle gösterilmiş: bu implantlar -hastada olağan dışı bir anatomik sorun yoksa- ince kısmı yukarı ve içe, kalın kısmı aşağı ve dışa gelecek şekilde (oblik olarak karşılıklı ters V oluşturacak şekilde) yerleştirilmelidir. Aşağıdaki resim, implantların birinin kutusundan çıkan kullanım kılavuzundan alındı. Kılavuzda bu implantların nasıl konması gerektiği gösterilmiş. İmplantı ters yerleştiren arkadaşa söylüyorum: Abi, bari kılavuza bi baksaydın..

estetik cerrahi Bazen hastalar bana geliyor ve şunu söylüyor: "Falan doktora gittim (doçent yada profesör) ve bana bu ameliyatla sakat kalırsın, sakın yaptırma dedi..." Açık açık yazacağım, kimse, özellikle sayın hocalarımız kırılmasın, darılmasınlar. Maalesef bundan bir 10-15 sene önce bu ameliyatlar ülkemizde tek tük yapılıyordu. Bir çok hocamız, akademik kariyeri boyunca bu ameliyatı hiç görmemiş, yapmamış olabilir. Bu yüzden ameliyatı bilmiyor olabilir. Ama "sakın olmayın, sakat kalırsınız" demek ne oluyor? Bu ameliyat tüm dünyada yapılan, 11 firmanın implantlarını ürettiği, klasik kitaplarda yazan bir ameliyattır. Açık söyliyeyim bir hocamız da bunun için başvuran bir hastaya "benim bu ameliyat hakkında tecrübem yok.. falan arkadaşımıza başvurabilirsiniz" dese dişimi kıracağım!.. Maalesef şöyle bir kural var galiba: "Bir profesör yada doçent, bir ameliyat hakkında bilgisi veya tecrübesi yoksa hastaya bunu çaktırmamalı. Öyle ya, kendisi profesör çünkü. Bir profesör, ben bunu bilmiyorum diyemez çünkü.. En güzel verilecek cevap, "aman ha sakın bunu yaptırma, sakat kalırsın olmalı..".. Bunu söyledikleri hastalar eninde sonunda bu ameliyat hakkında tecrübeli cerrahlara ulaşıyor ve ameliyatını oluyor.. Buradan sayın hocalarıma mesajım şu: "Böyle davranarak kendi imajınızı zedeliyorsunuz. Sakat kalırsın dediğiniz hastalar ameliyatlarını oluyor.. Dürüstçe, bu ameliyat hakkında bilgim ve tecrübem yok demek; hastayı, bilen ve bu ameliyatı yapan bir meslektaşa yönlendirmek bir erdemdir.. Size puan kazandırır.. " Bu yazım, tüm hocalarımız için geçerli değil tabii.. Bana başvurduğunda hastaların adını telaffuz ettiği bir kaç hocamız için yazıyorum.. Hastalara da böyle tepkilere karşı (sakat kalırsın, sakın yaptırma!) uyanık olmalarını tavsiye ediyorum.. Araştırın, okuyun..

estetik cerrahi Bu ameliyatla ilgili enteresan bir nokta da dikiş hattında ufak açılmaların neredeyse tamamen doğal olduğudur. Bazı cerrahlar maalesef ilk yaptıkları ameliyatlarda bu açılmaları görünce korkuyor ve popo büyütmeyi ya sadece yağ enjeksiyonu ile yapmaya kalkıyor; ya da silikon implantları iki kesiden koymaya başlıyor.. En iyisi konuyu biraz açayım. Bu ameliyat iki şekilde yapılıyor.. Aşağıda ayrıntısıyla anlatıyorum.

estetik cerrahi 1) Tam kuyruk sokumuna yapılan tek kesiden yapılan teknik: Ben bu ameliyatı bu şekilde yapıyorum. Bu teknikte her iki tarafın implantı da tam kuyruk sokumu üzerine yapılan tek bir kesiden yerleştirilir. En az iz bırakan ama en uğraştırıcı tekniktir. Bu tekniğin tek handikapı dikiş hattının iyileşmesinin sorunlu olmasıdır. Dikişin atıldığı yara dudakları her iki tarafta da içeri eğimlidir. Halbuki yara dudaklarının düzgün ve kolay kaynaması için karşı karşıya gelmeleri gerekir. Bu teknikteyse tam kuyruk sokumunun yapısı yüzünden iki taraf karşı karşıya değil, içeri meyillidir. Dolayısıyla dikiş hattında iyileşme kolay olmaz ve ufak açılmalar olabilir. Bu ameliyatın tarihsel gelişimi sırasında yıllar içinde en çok sorun olan şey bu dikiş hattındaki ufak açılmalar olmuştur. Bence bu açılmaları tamamen doğal bir gelişme olarak görmek gerekir. Neredeyse 10 vakanın 7-8 tanesinde bu açılmalar olur, ama hiç bir zaman implantların çıkmasına yol açacak kadar derin açılma olmaz. Oluşan ufak açılmalar sadece pansdumanla kısa sürede kapanır. Sözüm genç cerrah arkadaşlara: bu tarz dikişlerde açılmalardan korkmayınız. En az dikiş izi bu teknikte kaldığından bu en iyi tekniktir. Dikiş hattındaki ufak açılmalardan korkmayınız..

estetik cerrahi 2) Kuyruk sokumunun iki tarafından yapılan iki kesiden yapılan teknik: Bu teknikte her bir tarafa konacak implant o taraf poponun kuyruk sokumuna yakın kısmından konur. Yani sağda ve solda, popo bölgesinin kuyruk sokumuna yakın iç kısmında olmak üzere iki dikiş izi kalır. Bu teknikte görünen yerlerde iz kalır. Bence bu kabul edilemez bir teknik. Hasta bu ameliyattan sonra tanga yada ipkini giyemiyecekse bu ameliyatı yapmanın bir anlamı yoktur. Bu dikiş izlerinin tek avantajı kolay kaynamalarıdır. Dikiş hattının iki tarafındaki yara dudakları tam olarak karşı karşıya geldiğinden açılma olmaz. Ameliyat kuyruk sokumundan yapılmadığından kuyruk sokumundaki ligamanın yaralanma riski de yoktur. Ama izin oldukça görünür yerde kalması bence bu ameliyatı yapılamaz kılıyor.

estetik cerrahi Son olarak şu uyarımı yapayım: ÜLKEMİZDE YAPILDIĞI ŞEKLİYLE BBL YAPTIRMAYIN!! BBL ameliyatı, yani brezilya usulü popo estetiği aslında popoya şekil verme ameliyatıdır. Popoda bozuk olan yağ dağılımını düzeltmek için yapılır. Yağ dokuyu fazla biriktiği yerden alır, az olduğu yere verirsiniz. Görüntü daha dengeli olur. Poponun görünümü daha estetik olur. Ama maalesef bu ameliyat ülkemizde "alabildiğin her yerden yağ al, macun gibi popo bölgesine litrelerce yağ enjekte et" şeklinde yapılıyor. Bu çok yanlış!. Bu şekilde yapılan BBL ameliyatında ölüm riski son derece yüksektir. Bunu söyleyen ben değilim. Bu uyarıyı yıllar önce Amerikan plastik cerrahi derneği yapmıştı. Linkini paylaşayım, bu uyarıyı direkt kaynağından okuyunuz:

estetik cerrahi "Amerikan plastik cerrahi derneğinin yağ enjeksiyonu ile popo büyütme hakkındaki uyarısı..."

estetik cerrahi Silikon implant ile yapılan popo büyütmenin böyle riskleri yoktur. Maalesef bazı cerrah arkadaşlar tüm kariyerlerini BBL üzerine kurduklarından silikon implant ile popo büyütmeyi kötüleyerek BBL son derece güvenli bir ameliyat olduğunu söyleyerek hastaları yanlış yönlendiriyorlar. BBL in güvenli olduğunu söyleyen cerrah arkadaşlara lütfen yukarıda linkini verdiğim uyarıyı gösterin ve sorun.. BBL in neresi güvenliymiş..estetik cerrahi

Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087