• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
header11 header22 header33 header44 header55
estetik cerrahi

GLUTEAL İMPLANTLAR

estetik cerrahiPopo implantları ile popo büyütmenin tarihçesi..

estetik cerrahi Silikon implant ile ilk popo büyütme ameliyatı 1969 yılında Bartles tarafından yapılmış. Bartles, kaza sonucu tek taraf popo kısmında doku kaybı olan bir hastasına Cronin marka silikon meme implantı ile büyütme yapmış.. İlk ameliyat estetik amaçlı değilmiş yani (ve meme implantı kullanılmış)..

estetik cerrahi Estetik amaçlı ilk popo büyütme ameliyatı 1973 yılında Cocke ve Ricketson tarafından yapılmış ve Dow Corning marka silikon meme implantı kullanılmış..

estetik cerrahi Çıkış yeri ABD olsa da, popo implantlarının gelişimini Latin Amerika'lı cerrahlar sağlamış. Gonzales-Ulloa, 1981 de Dow Corning firması ile ortak çalışarak dünyanın ilk popo bölgesi için özel üretilmiş silikon implantlarının üretilmesini sağlamış. Bundan 3 sene sonra Robles, Brezilyalı Silimed firması ile ortak bir çalışma sonucu yeni bir gluteal implant (silikon popo protezi) serisi üretilmesini sağlamış. Vergara, 1990 yılında Silimed ile ortak çalışma sonucu ilk anatomik popo implantlarının üretilmesini sağlamış. De la Pena, yine Silimed ile birlikte farklı bir anatomik popo implantı üretmiş..estetik cerrahi Özellikle 2000'li yıllarda bu ameliyata olan ilgi olağanüstü artmıştır.

estetik cerrahi Örneğin 2013-2014 yılları arasında ABD'de popo büyütme ameliyatları 86% artmıştır (ABD plastik cerrahi derneğinin istatistikleri).

estetik cerrahi 2002 yılında ABD'de 614 popo büyütme ameliyatı olmuşken 2013 yılında 11.527; 2014 yılında ise 21.446 popo büyütme ameliyatı yapılmıştır. Bu sayıya yurtdışına gidip ameliyat olanlar dahil değildir (ABD dışında bu ameliyatı olanların, ABD de olanlardan fazla olduğu düşünülüyor)..

estetik cerrahi Görüldüğü gibi son yıllarda bu ameliyata olan ilgi olağanüstü şekilde artmıştır. Aynı trend son yıllarda ülkemizde de görülüyor ve her sene daha fazla popo büyütme ameliyatı yapılıyor. Üstelik sadece kadınlar değil, erkekler de bu ameliyata ilgi gösteriyor. Kliniğimizde bir çok sporcu erkek (uzak doğu sporları ile uğraşanlar, kick-boks yapanlar, vücut geliştirme ile uğraşanlar) bu ameliyatı olmuştur.

estetik cerrahi Günümüzde bir çok firma artık gluteal implant üretmektedir.

estetik cerrahi Yalnız firmaların çoğu son yıllarda pürüzlü yüzeyli implant üretimini bırakmıştır. Bunu firma yetkililerine sorduğumuzda (İmplantları satan temsilci firmalara değil, üretici firmaya direkt sorduğumuzda), pürüzlü yüzeyli implantların fazla talep edilmediğini, bu yüzden artık sadece düz yüzeyli, anatomik ve yuvarlak şekilli implantları ürettiklerini söylüyorlar. Bu durumun sebebi büyük ihtimal, seroma oluşumu komplikasyonu ile pürüzlü yüzeyli implantlar arasında bir ilişki olduğunun düşünülmesi. Makalelerde popo implantı ile popo büyütme ameliyatlarında rastlanan bir komplikasyon olarak seroma birikiminden bahsediliyor (implantın çevresinde serum birikimi.. zamanla kendiliğinden düzelen, arada bir biriken serumun alınmasını gerektiren, tehlikeli olmayan ama can sıkıcı bir komplikasyondur). Bu seroma birikimi hep implantların pürüzlü yüzeyli olmasıyla ilişkilendirilmiş; ve pürüzlü yüzeyli implantlarla seroma oluşumu ihtimali artıyor şeklinde bir anlayış yerleşmiş. Bu sebeple pürüzlü yüzeyli implantlar tercih edilmiyor olabilir.

estetik cerrahi Bu sebeplerden dolayı bugün artık elimizde sadece DÜZ YÜZEYLİ, ANATOMİK VE YUVARLAK ŞEKİLLİ İMPLANTLAR bulunuyor.. (Not: firmalar zaman zaman fikir değiştirip pürüzlü yüzeyli implantlar da üretebiliyor. )

estetik cerrahi Son yıllarda bazı firmalar sıradışı implantlar üretmeye başlamıştır. Mesela her iki tarafı da konveks olan, tepetaklak dönse bile poponun şeklini bozmayan implantlar üretilmiştir...estetik cerrahi Silikon popo implantları

estetik cerrahi Tüm dünyada sadece 11 firma silikon popo implantı üretmektedir.

estetik cerrahi Bu firmaların başlıcaları şunlardır: firmaların web sitelerine gitmek için 'Firma isimlerine', kataloglarını görmek için 'Katalog' yazısına tıklayınız..


Polytech (Silimed) (Katalog ve Katalog)
GC Aesthetics (Eurosilicone ve Nagor) (Eurosilicone katalog), (Nagor katalog)
Sebbin (Katalog)
Sientra (Katalog)
Aart (Katalog)
Hanson medical (Katalog)
Implantech (Allied biomedical) (Tüm implantlar)
Spectrum designs medical (Katalog)
Lifesil
Hans Biomed (Katalog)

estetik cerrahi Bu firmaların tümünün ürünleri ülkemize getirilmiyor. Bildiğim kadarıyla Eurosilicone, Polytech (Silimed), Nagor, Hans Biomed ve İmplantech ürünleri ülkemize getiriliyordu. Bu markaların birbirlerine kalite açısından üstünlükleri yoktur. Markaların ürünleri arasındaki hacim ve şekil farklılıkları sebebiyle birini diğerine tercih edebiliriz. Genellikle her cerrahın alıştığı bir marka vardır.
estetik cerrahi Gluteal implantlar, bir kaç değişik formda üretiyor. Örneğin tamamen yuvarlak implantlar oldugu gibi, sekli gluteal kas seklinde, anatomik implantlar da var. Bir de oval implantlar üretiliyor. Bazı implantların yüzeyi pürüzlü (textured), bazısı ise düzdür (smooth). Yalnız son yıllarda bir çok marka artık pürüzlü yüzeyli implant üretmemektedir. Ülkemize ithal edilen implantlarda şu an bir çok marka, kataloglarında yer vermiş olsa da pürüzlü yüzeyli implantları artık üretmemektedir. Ülkemizdeki markalarda da düz yüzeyli implantlar bulunuyor. Bir marka da iki tarafı da konveks implantlar üretiyor, bu implantlar tepetaklak dönse bile kalçanın şekli bozulmuyor.
estetik cerrahi Içerigine göre degerlendirirsek bu implantlar, iki türdür: içi koheziv silikon jel dolu olanlar ve tamamen katı silikondan oluşan (silgi gibi) elastomer silikon implantlar. ABD'de sadece elastomer (katı blok silikondan yapılmış) implantların FDA onayı vardır. Silikon jel içeren implantlar için hastalar güney Amerika, Meksika yada Avrupaya gitmektedirler.. Ülkemizde ise bildiğim kadarıyla elastomer silikon implantlar ve silikon jel dolu implantlar bulunuyor.

estetik cerrahi Katı silikondan olusan (elastomer) implantlar, silgi gibi katı silikondan yapılıdır ve istenirse küçültüp sekil verilmek üzere kesilebilir. FDA onayı olup ABD de kullanılan implantlar böyledir. Son yıllarda ülkemizde de satışa sunulmuşlardır..

estetik cerrahi Koheziv silikon jel dolu olanlar ise, yüksek yoğunluklu, yumuşak şekerlemeler (jelibon) kıvamında, akışkan olmayan bir silikonla doludur. Dış kılıfları katı silikondur ve tamamen inert (vücutta herhangi bir reaksiyon vermeyen) bir maddedir. Bu implantlar kesilse, yırtılsa bile içlerindeki yüksek koheziv silikon akmaz. Bu implantların CE onayı vardır..

estetik cerrahi İmplantların kutusundan, implantların markasını, modelini, hacmini yazan bir kart ve çıkartmalar çıkar. Bu kart ameliyat sonunda hastaya verilir (bu kartı doktorunuzdan mutlaka isteyiniz; sebebini uyarılar kısmında bulacaksınız..). Çıkartmalardan birer tane hasta dosyasında ameliyat notunun altına yapıştırılır..estetik cerrahi

Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087