• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
header11 header22 header33 header44 header55
estetik cerrahi

İYİLEŞME DÖNEMİ

estetik cerrahi İlk 3 gün...

estetik cerrahi Hasta ilk (bazen ilk iki) akşam mutlaka hastanede yatırılır (yüzükoyun); çünkü kas içi konan implant şiddetli ağrı yapacaktır (tüm kas içi yada kas altı konan implantlar ilk akşam çok ağrı yapar; mesela baldır implantları, kas altı konan meme implantları ve popo implantları...). Hasta bu yüzden en az 1 gece hastanede yatırılır ve güçlü ağrı kesiciler damardan yada kas içi enjeksiyon şeklinde verilir. Kas içi enjeksiyonlar popodan yapılamaz, bu yüzden bacaktan yada omuzdan yapılır.. Hasta, genellikle ertesi sabah taburcu olabilir. Taburcu olurken hasta yürüyerek gidebilir. Tavsiyem, eve gidene kadar aracın arkasında koltuğa yan sekilde uzanmasıdır (biz hastalarımızın transferlerini panel van ile sağlıyoruz, panel vanın arkasında rahatça eve, yada kalacağı yere transfer ediliyor hastalarımız). Evde de yüzükoyun yada yan yatmasını tavsiye ederim. Hasta, ilk kontrolüne kadar normal oturmamalı; ya yan yada yüzü koyun yatmalıdır. Tuvalete çıkmasında sakınca yoktur. Ameliyat olduğu gün bile tuvalete hafifçe oturarak (bacaklarını dayıyarak) tuvalet ihtiyacını giderebilir. Ameliyat yeri ve dikişler makata çok yakın olmasına rağmen ameliyattan önce barsak temizliği yada lavman gibi bir şey uygulamıyoruz. Yemek yemeyi de kısıtlamıyoruz. Dikiş hattı kirli bölgede kabul edilse de, dikiş hattında enfeksiyon görülmez. Tabii, ameliyattan sonra 2 hafta kadar doktorunuz tarafından yakından takip edilirsiniz. Yurtdışı yada şehirdışından gelen hastaların kliniğimize yakın bir apart ev de kalmasını tavsiye ediyorum. Hasta kaldığı yerde mutfak olduğu için kendi yemeğini yapabilir; evi gibi kullanabilir. Hastanın takibini kaldığı yere giderek yaptığımızdan, apart evde kalması çok avantajlıdır. Hastanın kalkıp kliniğimize gelmesine gerek kalmamaktadır.estetik cerrahi Genellikle 3. gün pansumanı açıp açık bırakıyoruz. Hasta 3. yada 5. gün duş alabilir. Sabunlu su dezenfektandır, bu yüzden yeni kaynayan dikiş hattına sabunlu gelmesinden ve duru su ile durulanmasından korkmayız.

estetik cerrahi Kalçadan iğne yapılmayacak!

estetik cerrahi İnanmayacaksınız ama, hastayı ameliyattan çıkardıktan sonra odasına aldığımızda ilk yaptığım şey, hastanın kalçasına 'KALÇADAN İĞNE YAPILMAYACAK!' yazan bir post-it yapıştırmak oluyor. Neden derseniz; servis hemsiresine ameliyat hakkında bilgi veriyoruz, kalçadan iğne yapılmaması gerektigini söylüyoruz. Servis hemsiresi bu konuda bilgili oluyor ama insanlık hali... Hastanın kalçasından iğne yapılmaması gerektiği akşam gelen nöbetçi hemşireye söylenmeyebilir, unutulabilir; nöbetçi hemşiranım da hastaya kalçadan ağrı kesici yapmaya kalkabilir (bu sırada hasta tam ayılmamış olabilir, uyuyor olabilir).. Bu yüzden işimi garantiye alıyorum, hastanın kalçasına böyle bir notu post-it'e yazıp yapıştırıyorum. Tedbirli olmak her zaman iyidir..


estetik cerrahi Üçüncü günden sonra...

estetik cerrahi Genellikle ameliyattan sonraki 3.-4. gün hastayı kontrole gidiyoruz (hasta, bize yakın bir yerde konaklıyorsa, gidip kaldığı yerde yapıyoruz kontrolünü). Hastanın ilk kontrolünde bandajların tümünü açıp dikis hattı üzerine kapatıcı bir tabaka yapan sprey sıkıyoruz. Dikiş hattının üzeri spreyle kapandığından hasta o akşam duş alabiliyor. Yalnız, duştan çıkınca ameliyat yerini ıslak bırakmamasını, mutlaka kağıt havlu ile kompres yaparak kurulamasını söylüyoruz..

estetik cerrahi Hastalar genellikle 3.-4. gün ilk kontrollerinde yavas yavas koltuğun kenarına da olsa oturmaya başlıyorlar. Bunu takip eden 1 hafta içinde hastalar genellikle yavaş yavaş normal oturmaya başlıyorlar.

estetik cerrahi Hastalar, ameliyattan sonraki 2 ay ağır egzersiz ve spor yapmamalıdır..

estetik cerrahi Dikişlerin alınmasına gerek yoktur; tüm dikişler gizli ve eriyebilen ipliklerle atılıyor (en az 4 kat). Dikişlerin eridiğinin farkına bile varmazsınız..

estetik cerrahi Aylar içinde kalçada, ameliyata bağlı oluşan sertlik yumuşayacaktır. Hastalar genellikle 2 ay içinde implantların farkındalığını kaybeder; artık kalçasında yabancı bir madde olduğunun farkına varmaz. İmplantları vücudundan bir parça olarak algılar...

estetik cerrahi Ameliyatından 1.5 sene sonra başka bir konu sebebiyle (kliniğimizde çekilen estetik üzerine bir belgesel vesilesiyle) gelen eski bir hastamın, geldiğinde yorgunluktan kendini koltuğa -arka tarafa doğru meylederek- bırakışını görmüstüm. Hasta, kendini koltuğa bıraktığında tam implantların üzerine oturmuştu. Sorduğumda, hiç bir ağrı duymadığını, implantları hiç hissetmediğini söylemişti. Hastalar genellikle 2-3 ay içinde bu şekilde implantların farkındalığını kaybediyorlar..

estetik cerrahi Hasta İstanbul'da oturuyorsa istediği kadar kontrollere gelip gidebilir.. Şehirdışından gelen hastalarımız genelde uçakla geliyor ve dönerken de uçakla gidiyorlar. Doğal olarak uçakta oturacağı için dikiş hattı tam iyileşmeden hastayı gönderemeyiz. Bu dikişin tam iyileşmesi ise 15-17 gün kadar vakit alır. Biraz uzun gibi gözükse de ameliyatın doğası ve dikişlerin yeri gereği böyle olması gerekir.

estetik cerrahi Bu ameliyat diğer bir çok estetik ameliyata göre daha meşakkatli, uğraştırıcı ve pahalı olsa da uygun hastaya yapılıp, uygun şekilde takip edilirse son derece güzel sonuçlar alınır.estetik cerrahi ÖZETLE:

estetik cerrahi Ameliyat olduğunuz akşam dahi hastanede tuvalete çıkabilirsiniz.

estetik cerrahi Hastanede 1 yada 2 gün yatarsınız. Daha sonra konaklayacağınız yere araçla transfer edilirsiniz. Kontrolleriniz kaldığınız yerde yapılır. Bu yüzden kliniğimize yakın bir yerde konaklamanız önemlidir. Konaklama imkanları için mutlaka bizden bilgi isteyiniz.

estetik cerrahi Üçüncü gün pansumanınız açılır, duş alabilirsiniz.

estetik cerrahi Ameliyattan sonra artık kalçadan iğne yaptıramazsınız. Kalçadan yapılacak iğneler bacaktan yada omuzdan yapılmalıdır.

estetik cerrahi Bir hafta içinde normal oturmaya başlarsınız.

estetik cerrahi Ameliyat yerinin tam iyileşmesi -bence- 17-18 gün alıyor. Bu yüzden hastaların uçakla oturarak ülkelerine dönmelerine ancak 17.-18. gün izin veriyorum..

estetik cerrahi İki ay spor yapmamalısınız.

estetik cerrahi Ameliyattan 2 ay sonra her türlü spor yapılabilir. Tabii ki yavaş yavaş başlayarak.

estetik cerrahi Dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Tüm dikişler kendi eriyen ipliklerle gizli atılmaktadır.

estetik cerrahi Ameliyattan sonra özel bir masaj yada egsersiz yapmanıza gerek yoktur..estetik cerrahi

Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087