• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
header11 header22 header33 header44 header55
estetik cerrahi

POPO BÖLGESİNİN MUAYENESİ VE DOĞRU İMPLANT SEÇİMİ

estetik cerrahi Doğru analiz ve doğru implant seçimi

estetik cerrahi Her ameliyat gibi popo büyütmede de en uygun sonucu almak için öncelikle hastanın vücut yapısı iyi analiz edilmelidir. Analizi doğru yapacağız ki, en uygun implantı seçelim.. İmplantı doğru seçtikten sonra zaten geriye tek bir şey kalıyor: seçilen implantın doğru yere yerleştirilmesi. İmplantları yerleştirirken de önceden planladığımız uygun alana konmasına dikkat etmeliyiz. Çok yüksek seviyeye yada çok düşük seviyeye yerleştirilmiş implantlar estetik sonuç vermeyecektir.

estetik cerrahi Açıkcası bu ameliyatlarda 4 nokta önemlidir: 1) doğru hasta şeçimi, 2) doğru implant şeçimi, 3) implantların doğru alana konması ve 4) İmplantın doğru pozisyonda konması...

estetik cerrahi Ameliyattan sonra da takip çok önemlidir. Biz kuyruksokumundaki dikiş yeri tam iyileşmeden hastayı göndermiyoruz. Bu takip 17-18 gün sürer.

estetik cerrahi Kimsenin popo yapısı, bir diğerine benzemez. Bu yüzden iyi sonuç almak istiyorsak öncelikle hastanın anatomik yapısını iyi analiz etmeliyiz. Popo bölgesinde estetik bir kusur yoksa bu güzel görünümü daha belirgin hale getirecek bir implant ve ameliyat planı yapmalıyız. Şayet estetik bir kusur varsa bu kusuru giderecek bir implant seçmeli, hatta liposuction ve lipofilling ekleyerek ameliyatı ona göre yapmalıyız.

estetik cerrahi Gluteal (popo) bölgesini 2 açıdan; hem tam arkadan bakarken, hem de tam yandan bakarken değerlendirmeliyiz...

estetik cerrahi POPONUN TAM ARKADAN BAKIŞLA DEĞERLENDİRİLMESİ

estetik cerrahi Tam arkadan bakarken gluteal bölge genel olarak 4 sınıfta değerlendirilir: Kalçanın yukarıda daha geniş olduğu V şeklinde, kalçanın yukarıda daha dar, aşağıda daha geniş olduğu A (armut) şeklinde, genel olarak kalçanın yuvarlak oldugu O (yuvarlak) şeklinde, kalçanın köşeli bir yapıya sahip olduğu köşeli gluteal yapı.. Türk kadınlarının çoğu armut tipi vücuda sahiptir..

estetik cerrahi Türk kadınının kalça tipi "Armut tipi kalça"dır..

estetik cerrahi Şunu unutmamak lazım; gluteal implantlar, popo bölgesine şekil vermekten çok hacimsel büyüme sağlar. Eğer kalçada düzeltilmesi gereken bir şekil bozukluğu varsa; yani yağın dağılımında bir bozukluk varsa, bazı bölgelerden yağ almak (liposuction), bazı bölgelere yağ vermek (lipofilling) gerekebilir. Aslında 'Brezilya usulü popo estetiği, BBL' denen işlem, bu bahsettiğimiz şekilde bazı bölgelerden yağ alarak, bazı bölgelere yağ vererek yapılan popo şekillendirmedir.

estetik cerrahi Eğer hastanın popo bölgesinde şekil bozukluğu da varsa mutlaka implant ile büyütme yanında, yağ alarak ve yağ enjekte ederek şekillendirme de yapmak gerekir.. Yukarıda gördüğünüz gibi popo-kalça bölgesi genellikle bu dört şekilden birine yakın bir yapıdadır.. Genelde estetik açıdan kabul gören 'yuvarlak' yapıdır. Diğer tip kalçalarda implantla popo büyütme yapılırken yağ alıp, yağ enjekte ederek 'şekillendirme' de yapılırsa çok daha iyi sonuç alınır. Gerçek anlamda 'Brezilya usulü popo estetiği' yani 'BBL', budur..

estetik cerrahi Bence günümüzde Brezilya usulü popo estetiği (BBL) terimi yanlış kullanılıyor. Maalesef şu an ülkemizde popo bölgesine 4-5 litre yağ enjekte edip şişirmeye BBL deniyor. Bu bence yanlış bir kullanım. Brezilya usulü popo estetiği demek, esas olarak poponun şekillendirilmesi demektir, şişirilmesi değil. Yağ dağılımında bozukluk varsa, yağın biriktiği yerlerden yağ alıp, yuvarlaklaştırmak istenen yere yağ verilmelidir. Bu şekillendirmedir ve eskiden beri dünya genelinde 'Brezilya usulü popo estetiği - BBL' denen şey aslında budur..

estetik cerrahi Hastanın kalçasında herhangi bir deformasyon, şekil bozukluğu yoksa, sadece poposunun küçüklüğünden şikayetçiyse, uygun büyüklükte implant ile son derece güzel bir sonuç alınabilir. Benim cerrahi pratiğimde, implant yerleştirmeye ek olarak en sık yaptığım işlem kalça yanlarına, basenlere yağ enjeksiyonudur. Basenlere enjekte edilecek yağı genelde bel yanlarından alıyoruz. Böylece bel incelmiş, kalça yanlara doğru da genişlemiş oluyor. Böylece son derece feminen bir görüntü elde edilir.. Tabii ki bu işlemi sadece kadınlarda uyguluyorum. Erkek hastalarda kesinlikle yağ enjeksiyonu ile kalçalar yanlara doğru yuvarlaklaştırılmaz. Erkek hastalarda istenen şey, kalçanın arkaya doğru ufak ve belirgin olmasıdır.

estetik cerrahi Tam arkadan bakarken gluteal kasın şekline göre 3 sınıfta değerlendirilir. Gluteal kas, yapıştığı noktalara ve yapısal olarak uzun, kısa olmasına göre, uzun, kısa, orta uzunlukta olarak sınıflanabilir.
estetik cerrahi Bu yapilardan sadece en alttaki, kısa gluteal kas, görüntüyü kötü yönde etkiler. Genellikle gluteal kasin en-boy orani 1:1 yada 1:2 dir.. Yani üstteki çizimlerden ortadaki ve en üstteki estetik açıdan kabul edilebilir..

estetik cerrahi En-boy oranı kısa olan gluteal kas yapısı implantla popo büyütme ameliyatının sonucunu kötü yönde etkileyecektir.

estetik cerrahi Ameliyatın sonucunu kötü yönde etkileyecek bir diğer faktör ise, kalçalarda aşırı yağ toplanması ve selülitdir. Tecrübelerime göre yaygın selüliti olan hastalarda popo implantı ile popo büyütme sınırlı sonuç verir. Selüliti olan hastalarda çıplak görüntü pek estetik durmazken, hasta giyinik iken implantın popoyu arkaya doğru büyütücü etkisi farkedilir. Selülit ise hasta çıplak iken görüntünün tüm estetiğini bozmaktadır.

estetik cerrahi POPONUN TAM YANDAN BAKIŞLA DEĞERLENDİRİLMESİ

estetik cerrahi Gluteal bölgeyi tam yandan değerlendirirsek genel olarak 3 ayrı sınıfta değerlendirebiliriz. Yandan değerlendirmede, poponun arkaya en çok çıkıntılı oldugu yere bakılır. Bu, arkaya en çıkıntılı kısım, poponun üst kısmında, orta yada alt kısmında olabilir.estetik cerrahi Bu sınıflandırmanın önemi şudur:

estetik cerrahi Eğer yandan bakarken poponun arkaya en çıkıntılı kısmı üst seviyedeyse implantın anatomik olması tavsiye ediliyor (Neden? Çünkü anatomik implantlar kalın tarafı aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir ve poponun en fazla eksiği alt kısımda ise alt kısmı kalın olan anatomik implant kullanılmalıdır).

estetik cerrahi Eğer, arkaya en çıkıntı yapan kısım orta seviyedeyse konacak implant yuvarlak da olabilir, anatomik de...

estetik cerrahi Eğer arkaya en çıkıntı yapan kısım alt seviyedeyse yuvarlak implant konması tavsiye ediliyor (Neden? Çünkü poponun en fazla hacmi alt kısımdaysa ve siz bu vakaya anatomik implant kullanırsanız alt kısım iyice dolgunlaşır, üst kısım yine boş kalır; bu yüzden üst ve alt kısmı dengelemek için yuvarlak implant konmalıdır..).. Bu hastalar için diğer bir çözüm de anatomik implantı doğal yerleştirme şekli dışında, yatay konmasıdır. Sıradışı anatomiye sahip hastalarda genel kuralların dışına çıkarak anatomik implantlar yatay yerleştirilebilir. Doktorunuz size uygun bir çözüm sağlayacaktır.

estetik cerrahi Genellikle bu konuda gözönüne alınan şöyle bir estetik kural da vardır: Poponun arkaya doğru en çıkıntılı kısmı, mons pubis (pubik çıkıntı, venüs tepesi) ile aynı seviyededir.. İmplant ile popo büyütme yaparken, bu kural da gözönünde bulundurulmalıdır..estetik cerrahi Kısa anatomi: hastanın kalça-popo yapısı değerlendirilirken hangi noktalara dikkat ediyoruz?

estetik cerrahi Hastanın kalça ve popo yapısı değerlendirilirken yumuşak doku (kalça ve poponun kas yapısı, yağ dokunun dağılımı vs..) ve kemik yapı da ayrı ayrı değerlendirilir.

estetik cerrahi Şu önemli noktalar değerlendirilmelidir:estetik cerrahi

estetik cerrahi Basenler hacimsizse kalça dar görülür. Kimine göre dar kalçalar güzel olabilir fakat dolgun, yuvarlak kalçaların feminen olduğu da inkar edilemez. Silikon popo implantları popoyu sadece arkaya doğru büyütür. Basenlere hacim verip daha yuvarlak hale getirmenin yolu, yağ enjeksiyonudur. Buraya enjekte edilecek yağ dokusu, bel yanlarından, göbekten alınırsa hem bel incelmiş olur, hem de kalça yuvarlak ve daha feminen bir görünüme kavuşur.

estetik cerrahi Basenler için uygun bir implant yoktur, çünkü bu alanda implantın altına yerleştirilebileceği uygun bir kas dokusu yoktur. Bu sebeple basenleri implantla yuvarlaklaştırmak, hacim katmak mümkün değildir. Tek çare, göbekten, bel yanlarından alınan yağ dokusu ile hacimlendirmektir. Hem bu şekilde göbek ve bel de incelir; bu da feminen bir vücut yapısı oluşturulmasına katkıda bulunur.

estetik cerrahi Resimdeki "V" noktası, iki popo arasındaki kuytu kısımın, iki popo arasından dışarı çıkış noktasıdır. Tek kesi ile yapılan teknikte ameliyat kesisi tam bu noktadan başlar, iki popo arasında, kuyruksokumu üzerinden aşağı ilerler, makata 2 santim kala biter. Yani ameliyat kesisi ne yukarı ne aşağı uzatılamaz. Aşağıda makata 2 santim kala kesi bitmelidir. Yukarıda ise sınır noktası bu V noktasıdır. Kesi yukarı doğru daha uzatılırsa dışarıdan görülür hale gelir; bu yüzden V noktasından daha yukarı uzatamayız.

estetik cerrahi Resimdeki "X" noktası, iki popo arasındaki kuytu kısımda kuyruksokumu üzerine yapılan kesinin en alt noktasıdır ve makata 2 santim uzaklıktadır. Kesi bu noktadan daha aşağıya uzatılamaz.

estetik cerrahi Kalça yan çukuru, zayıf hastalarda görülen bir gamzedir aslında.. Bu çöküklük aslında normal bir anatomik yapıdır ama bazı hastalar buranın dolmasını istiyor. Ameliyattan önce hasta ile bu konu konuşulup buraya yağ enjeksiyonu istiyor mu istemiyor mu net olarak belirlemek gerekir..

estetik cerrahi Muz hattı, sonucu etkileyecek önemli anatomik yerlerdendir. Burada yağ birikimi varsa bile liposuction (vakumla yağ alma) tavsiye edilmez. Yağ alma sırasında (liposuction kanülü doku içine girip çıkarken) buradaki popoyu taşıyan bağ dokuları zedelenirse popo iyice düşer.. Bu yüzden muz hattına bir işlem yapmıyoruz.

estetik cerrahi Kemik yapı ise şu açıdan önemlidir. Kalça kemiğinin yapısına bağlı olarak popo kısmı yüksekliği çok az ise; yükseklik / en oranı 1'in altındaysa (popo yüksekliği, enden daha az ise) anatomik implant seçilmemelidir. Çok sıradışı bir uygulama olarak anatomik şekilli implantlar yan konabilir yada yuvarlak bir implant kullanmak gerekebilir. Sonuçta böyle bir kemik yapısı sonucu kötü yönde etkileyecektir. Popo kısmının kemik anatomik boyutlarında yükseklik / en oranı 1 ise, bu oran ideal kabul edilir. Bu vakalarda yuvarlak implant ta, anatomik implant ta kullanılabilir.

estetik cerrahi Poponun arkaya çıkıntısı az ise, popo düzse, hasta ameliyattan fayda görür.

estetik cerrahi ÖZETLERSEK POPOYU DEĞERLENDİRİRKEN ŞU NOKTALARA BAKIYORUZ:

estetik cerrahi Poponun arkadan görünüşü (A, V, yuvarlak yada kare şekilli)

estetik cerrahi Poponun yandan görünüşü ve en çıkıntılı olduğu noktanın seviyesi

estetik cerrahi Popo ve kalça bölgesinde selülit olup olmadığı

estetik cerrahi Basenlerin yağ enjeksiyonuna ihtiyacının olup olmadığı

estetik cerrahi Popo kasının en/boy oranı (kısa, kare şeklinde, uzun)

estetik cerrahi Ameliyatın yapılacağı alanın cerrahi teknik açısından değerlendirilmesi: kuyruksokumundaki V noktası, muz hattı, makatın 2 santim yukarısındaki X noktası, hasta tabureye oturtulunca tabureye değen oturma hattı çizgisi ("Ameliyat" sayfasında daha ayrıntılı anlatacağım),

estetik cerrahi Kalçanın kemik yapısı (enli, uzun, kare şeklinde)

estetik cerrahi Tüm bu bölgeler incelenip konacak implantın şekli ve büyüklüğüne öyle karar verilir.estetik cerrahi

Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087